Tisserand Esansiyel Yağları Organik ve Safmıdır?

Tisserand Esansiyel  Yağları  %100 Safdır,  Organik , Yabani bitkilerden  veya Etik olarak hasat edilmiş bitki, meyve, ağaç , tohum ,çekirdek ‘lerden  çıkarılmaktadır.

Ürünlerimiz üzerinde ki tüm etiketlemeler de Esansiyel yağlarını çıkardığımız materyalleri hangi hasat yöntemi ile topladığımızı muhakkak belirtmekteyiz. Bizim içim çok önemli bir Etik kuraldır. Bu yöntem aynı zamanda şifalı bitkilerinn, otların  soyları tükenmeden gelecek nesillerimize sağlıklı bir şekilde aktarılması için kayıt altına alınmasını ve planlama yapılmasını sağlamaktadır.

ORGANİK  (ORGANIC)

Organik Esansiyel yağlarımız, insan yapımı suni gübre, bitki ve böcek öldürücü ilaçlar kullanılmamış, bunun yerine bitkinin ve toprağın sağlığını korumayı amaçlayan ekosistem yönetim yöntemleriyle yetiştirilmiş bitkilerden elde edilmektedir. Genetiklerini değiştirme veya radyasyona tutma gibi işlemler uygulanmaz. Organik tarımın yararları arasında havanın veya yeraltı suyunun kirlenmemesi ve bitkilerde veya esansiyel yağlarda zehirli kimyasalların bulunmaması gibi şeyleri sayabiliriz. Böylece, yerel çevrenin de yaşama gücünün sürekliliği sağlanır. Uluslararası standartlar IFOAM (Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu) tarafından belirlenir. IFOAM aynı zamanda Soil Association veya Fransa Ecocert gibi birçok kuruma yetki vermektedir.

YABANİ BİTKİ   ( WILD CRAFTED)

Yabani bitkilerden elde edilen Esansiyel yağlarımız, ekilen bitkilerden değil, doğal yetiştikleri yerlerden elde edilirler. Organik olmasalar da, sentetik kimyasallar (bitki, böcek öldürücüler vb.) barındırmazlar ve bitkinin sağlığını olumlu etkileyen koşullarda yetişirler. Yabani bitkilerden sürdürülebilir malzeme elde edilmek istenildiğinde, bitkinin hasat edilmesinin yabani ekinlerin sürdüreceğini gösteren bir plan bulunmalıdır.

ETİK HASAT  (ETHICALLY HARVESTED)

Bu, Sürdürülebilir bitki yetiştirme anlamına gelir. Etik şekilde Hasat edilen bitkilerden elde edilen Esansiyel yağlarımız , Soyu tükenene kadar agresif bir şekilde hasat edilmeyen bir şifalı bitki, çalı veya ağaçtır. Aromatik bitkiler söz konusu olduğunda, soy tükenmesi şifalı bitkilerde nadir görülse de, (genellikle bu tür bitkilerin sayılarını arttırmak kolaydır) yavaş yetişen ağaçlarda bir problem olabilir.

Esansiyel Yağlar Doğrudan Cilde Uygulanabilir mi ?

Hayır, Esansiyel yağlar, saf ve oldukça yoğun oldukları için doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Asansiyel yağlar kesinlikle , Taşıyıcı / Baz yağlar Badem Yağı Jojoba Yağı gibi yağlar ile  seyreltilerek kullanılmalıdır.

Esansiyel yağları masaj için nasıl kullanabilirim?

Rahatlamak veya enerjik hissetmek için masaj gibisi yoktur. Saf esansiyel yağların doğrudan cilde uygulanmaması gerektiği için önce seyreltilmelidirler.

Vücut masajı karışımı hazırlamak için, her 5 damla kadar Saf Esansiyel yağı  10 ml (bir yemek kaşığı) Jojoba, Tatlı Badem,Üzüm Çekirdeği  v.b. gibi baz/temel yağlar ile seyrelterek / karıştırarak kullanınız.

*Yüz masajı karışımı için, her 10 ml baz /temel yağ için 2 damla esansiyel yağdan fazlasını kullanmayın.

Banyoda esansiyel yağları nasıl kullanabilirim?

Terapinin en zevkli yollarından biri Esansiyel yağlarlı banyonuzda kullanmaktır. Dolu bir küvete girmeden önce, 3-5 damla Esansiyel yağ veya yağ karışımını damlatmanız ve sonrasında dağılması için suyu karıştırmanız yeterlidir.

Cildinize faydalı ve keyifli bir kullanım istiyorsanız, seçtiğiniz Esansiyel yağı veya yağları  bir bardak dolusu yağlı süt ve/veya Jojoba,Tatlı Badem,Buğday Özü vb. baz yağlar ile karıştırıp küvetinize dökerek kullanabilirsiniz.**Bu kullanım şekli ile 10 damlaya kadar Esansiyel Yağ kullanabilirsiniz.

Esansiyel yağları inhalasyon/soluma yoluyla nasıl kullanabilirim?

Okaliptüs ve Nane gibi bazı Esansiyel yağların, inhalasyon/soluma yolu ile kullımı oldukça idealdir. Bir kâse sıcak suya (tamamen kaynamış olmaması gerekli!!)  3-5 damla esansiyel yağ damlatın ve buharı 5-10 dakika soluyun; Etkisini başınızın üstüne bir havlu koyarak arttırabilirsiniz.

Dışarıda kullanmak istiyorsanız, yalnızca 1-2 damla Esansiyel yağı bir mendile damlatıp solumanız da yeterli olacaktır.

Ev veya işyerini aromatize etmek için esansiyel yağları nasıl kullanabilirim?

Esansiyel yağların kolayca buharlaşması, buhurdanlık veya aromadifüzör ile  kullanılmalarını ideal kılar. İstediğiniz atmosferi  yaratmak için, favori  esansiyel yağınızı buhurdanlık veya aromadifüzörünüze  6-12 damla  yeterlidir.

Tisserand Aromatherapy Esansiyel yağlarının, hem ev hem de işyerin de  kullanılacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir.

Esansiyel yağların saklama ve kullanım ömrü ne kadardır ?

Esansiyel yağlar ideal olarak açılmalarını takip eden bir yıl içerisinde kullanılmalıdırlar. Yağlarınızın ömrünü uzatmanın en iyi yolu buzdolabı gibi soğuk, karanlık yerlerde saklamaktır. Esansiyel yağlar, sıcağa, havaya veya ışığa maruz kalırsa, saklama  ömrü ciddi bir biçimde azalır.

Esansiyel yağlar nasıl saklanmalıdır?

Şişeleri sıkıca kapalı, güneş ışığından uzak, serin ve karanlık bir yerde saklayın.

Esansiyel yağları harici olarak/oral olarak kullanabilir miyim?

Esansiyel yağları, oral yollar ile tüketmek veya yemekler de içeceklerde kullanmak potansiyel olarak çok tehlikelidir ve kesinlikle önerilmez.

İnsan sindirim sistemi, bitkileri, meyveleri, otları, baharatları ve benzeri besinleri yiyecek olarak işlemek için mükemmel bir dizayna sahiptir; Ancak söz konusu Esansiyel yağların sindirim sistemine karışması olunca durum oldukça tehlikeli olabilir çünkü Esansiyel yağlar her hangi bir bitki, baharat, meyve veya tohumda bulunan farklı kompozisyonda ki bileşenlerden en az 100 kat daha konsantre formatta olup, oral yollar ile alındığında sindirim sistemi veya kanalında tahrişe ve çeşitli zararlara neden olabilir.

Tisserand Aromatherapy ürün yelpazesinde , dünyanın bir çok bölgesinden tedarik edilen ve özenle üretilen en yüksek kalitede,saflıkta yağlar bulunmaktadır.

**Esansiyel yağların haricen ve oral yollar ile kullanılmasını asla tavsiye etmiyoruz.

Hamilelik sırasında esansiyel yağlar kullanılabilir mi?

Ev ve işyeri gibi bulunduğunuz ortamı aromatize etmek için Esansiyel yağları bir buharlaştırıcıda veya difüzörde kullanmak güvenlidir.

Ancak genel güvenlik kuralı olarak, Esansiyel yağların kullanımı ile ilgili bilgisi olmayan, yanlış tipte bir Esansiyel yağ veya kazara çok fazla kullanma riskinden dolayı, hamileliğin ilk üç aylık döneminde (12 hafta) masajda veya banyoda kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Esansiyel yağlar, masaj veya banyo kullanımında cilt tarafından emilerek  kan dolaşımı ile dolaşım sistemine karışması ve içeriğinde ki güçlü terapötik bileşenler (faydalı/zararlı- halen bir çok esansiyel yağ üzerinde akademik çalışmalar yapılmaktadır bu konu ile ilgili.)  içermesi sebebi ile Hamileliğin herhangi bir aşamasında Esansiyel yağların kullanımını tavsiye etmemekteyiz.

Tavsiye etmemize rağmen, Hamilelik esnasın da herhangi bir Esansiyel yağ kullanılacak ise öncesinde muhakkak doktorunuza, eczacınıza veya tam eğitimli bir aromaterapi uzmanına danışmanızı öneririz.

Esansiyel yağları çocuklarda kullanabilir miyim?

Yeni doğan bebeklerde  ve 1 yaşına kadar kesinlikle kullanılmamalıdır. 6 yaşından küçük çocuklar için kullanımlarda da , Doktorunuza , Eczacınıza veya Uzman Aromaterapistlere danışmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Esansiyel yağlar ne zaman kullanılmamalıdır?

Eğer cilt hastalığınız varsa, hamileyseniz, epilepsiniz veya astımınız varsa, reçeteli ilaç tedavisi sürecindeyseniz veya yüksek alerjen hassasiyetine sahipseniz, Esansiyel yağları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışmanız önemle tavsiye olunur.