Aromaterapi, zihninizi, vücudunuzu, yaşam kalitenizi arttırmaya ve dengelemeye yardımcı olmak  amacı ile aromatik bitkilerde bulunan uçucu esansiyel yağların doğal kokularını ve terapötik etkilerini kullanımını sağlayan bütünsel bir terapidir.

Modern yaşam giderek stresli hale geldikçe, doğal ve sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak hiç bu kadar popüler olmamıştı. Aromaterapi, hem duygusal hem de fiziksel olarak sizi iyileştirmeye ve dengelemeye yardımcı olan basit ve kullanımı kolay bir terapi olup, stressli, dalgın ve modunuz düşük olduğu anlarınızda  zihninizi uyarmaya ve kendinizle yeniden bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

Aromaterapi’nin en güzel tarafı, faydalarını her an her yerde yaşayabilmeniz; Evde, işte veya seyahat ederken.Koku duyusu, temel içgüdüleriniz, düşünceleriniz ve duygularınız tarafından yönetilen beynin en derin bölümleriyle bağlantılıdır.

Fiziksel olarak, uçucu yağlar, kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir, vücudunuzun dolaşım sistemini hızlandırabilir ve üst solunum yolu rahatsızlığına  yardımcı olabilir.

Uçucu yağların farklı özelliklerini anlayarak ve öğrenerek, inhalasyon, masaj, banyo veya buharlaşma için basit karışımlar oluşturabilir ve aromaterapi’nin faydalarından yararlanabilirsiniz.

tisserand-aromtherapy

Aromaterapi’nin Tarihçesi

Antik çağlardan beri, dünyanın her yerindeki medeniyetler aromatik bitkilerin özlerinin, tedavi edici güçlerini, zihin üzerinde rahatlatıcı ve canlandırıcı etkilerinin farkında oldukları değerlendirmişlerdir.

Çin, Mısır, Yunan ve Roma gibi eski uygarlıkların günümüze ulaşan bir çok tarihi belgelerinde , bitkilerin tıbbi tedavilerde, kozmetik preparatların da ve yaşam refahlarını geliştirmek için kullanılması o zaman için de oldukça popüler olduğu görülmekte..

Bitkisel Esansiyel yağların 10. yüzyılda buhar distilasyonu yöntemi ile damıtalarak üretilmeye başlanması, botanik ve bitki özlerinin kullanımı tamamen değiştirmiştir. 16. yüzyılda sıvı formda çok daha fazla şifalı bitki  yağ çeşidi mevcuttu ve bu da birçok kişinin  yerel eczacılar ve doktorlar aracılığıyla şifalı bitkilerin esansiyel yağlarını tedavi edici olarak kullanmalarına büyük katkı sağladı.

“Aromaterapi” kelimesi ilk olarak 20. yüzyılda Fransız kimyacı René-Maurice Gattefossé tarafından kullanılmıştır.

TISSERAND AROMATHERAPY, Aromaterapi’nin eski görkemli yıllarına geri dönebilmesi için her alanda ve herkesin kolayca ulaşabileceği şekilde Aromaterapi’yi modernize etmeye devam etmektedir.