tisserand-aromatherapy-aromaterapi-nedir

Aromaterapi Hakkında

Aromaterapi, esansiyel yağlar olarak bilinen uçucu yağların psikolojik ve fiziksel zindeliğe yardımcı olması için kullanılmasıdır.

Aromaterapi nedir?

Aromaterapi, bitkilerde bulunan uçucu yağlarla yapılan tedavi sistemine verilen addır. Burada söz konusu olan uçucu yağlar oda sıcaklığında buharlaştıkları için, “eterik yağ” veya “esans” olarak da isimlendirilirler.

Bitkiler özellikle tıp dünyasında, ilaç sanayiinde çokça kullanılmaktadır. Kozmetikte de bir hayli talep gören bitkiler ve bitkisel yağlarla tedaviye aromaterapi denir. Her cilt tipine uygun bitkisel yağ ile kendi kreminizi hazırlayabilirsiniz. Bunun için bazı bitkisel yağlara ve içinde parfüm bulundurmayan bir temizleyici krem ya da süte ihtiyacınız var. Bitkisel yağları aktarlarda bulabilirsiniz.

    • Normal ciltler için : Gül, lavanta, sandal ağacı
    • Kuru ciltler için : sarı papatya, sardunya, gül ve ylang-ylang
    • Karma cilt için : lavanta, sardunya
    • Çok hassas ciltler için : sarı papatya, yasemin, gül

Esansiyel yağlar, çiçeklerde, kiraz ve çilek gibi meyvelerde, çimenlerde, köklerde, çekirdeklerde, ağaç kabuklarında, meyve ve yabani otlarda bulunan, genellikle buhar veya su damıtmasıyla özütlenen saf esanslardır. Her yağın kendisine özgü niteliği, aroması ve iyileştirici özellikleri vardır. Çok yoğun oldukları için, küçük bir damlası bile sonuç almanızı sağlar.

  • Aromaterapi’yi Uygulama Metotları

1-) Masaj: Bu uygulama insan organizmasının kemik ve kas yapısı ile sinir sistemini iyi bilen masörlerce yapılmalıdır. Masaj yapmak için uçucu yağlar doğrudan kullanılmaz. Çünkü tahriş edebilirler. Taşıyıcı yağlarla seyreltmek gerekir. Seçilen yağın yapısı ve tedaviye uygun olması alınacak sonucu güçlendirmektedir. Burada esas olan, bakım esnasında seçilecek yağın kişinin terapi amacına uygun olası ve terapinin etkisine uyum sağlamasıdır.

2-) Kompres: İhtiyaca göre soğuk veya sıcak uygulanabilir. Soğuk kompres, başağrıları, burkulmalar ve şişmelerde faydalıdır. Sıcak kompres ise, kas ağrıları, artrit romatizma, diş ağrıları ve apselerde yararlı olur.

3-) İnhalasyon: Bu metod özellikle üst teneffüs yolu rahatsızlıkları, soğukalgınlığı, nezle, sinüs rahatsızlıkları, öksürük ve boğaz problemleri ile cilt bakımında kullanılır. İçinde kaynayan su bulunan bir kaba, 3-4 damla uçucu yağ damlatıldıktan sonra, başın üzerini bir havlu ile kapatıp, birkaç dakika derin nefes alınması ile uygulanır.

Ayrıca evlerdeki odalarda, koku taşları veya koku lambaları üzerine uçucu yağ ya da uçucu yağ karışımları ilave edilerek, sakinleştirici, dinlendirici, rahatlatıcı, neşelendirici, kışın da soğuk algınlıklarından koruyucu ve tedavi edici ortamlar oluşturabilir.
4-) Banyo: “Fitobalneoloji” adı verilen banyolar; uyku bozuklukları, sinirlilik, romatizmal hastalıklar, soğuk algınlıkları ve enfeksiyonal deri hastalıklarının tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Güzellik ve cilt sağlığı sorunlarında Aromaterapi; cilt nemlendirici kompreslercilt temizleyici kokulu sularcilt dinlendirici buğular ve masajlar yoluyla faydalı olur.

Uçucu yağlar, doğal yağlar olup, yan etkileri az ve oldukça pahalıdırlar. Alkol, aldehit, keton, ester ve terpenleri içerirler. Ayrıca antiseptik, antibakteriyel, antifungal, antiviral, antispazmodik ve antioksidanetkiler taşırlar.

Esansiyel yağlar çeşitli sağlık, güzellik ve hijyen durumlarında size yardımcı olur. Bu yağlardan masaj, banyo, buharlaştırma ve nefes yollarıyla faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Esansiyel Yağların Kullanımı bölümüne göz atabilirsiniz.

Esansiyel yağları kullanmadan önce lütfen bu internet sitesindeki Esansiyel Yağ Güvenliği bölümüne veya ürünlerle birlikte gelen kitapçığa göz atın.

Yorum yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.